#1. Attól, hogy erősebben dörzsölöd, nem lesznek tisztábbak a fogaid
Sok páciens fejében él az az elképzelés, hogyha erősebben dörzsöli a fogait fogmosáskor, az segít tisztábbá, fehérebbé varázsolni őket. Ez nemcsak hogy nem igaz, hanem épp az ellenkezője igaz: az erős dörzsölés nemhogy nem segít, hanem még kártékony is. A túl erős dörzsölés károsítja az ínyt, valamint kárt tehet a fogzománcban is. Ezért a drogériában állva érdemes nem a legerősebb, hanem sokkal inkább a leggyengébb sörtéjű, puha fogkefét választani. Nem erősen kell nyomni a fogkefét, hanem alaposan kell dörzsölni a fogakat, méghozzá mindenhol!
#2. A fogak tisztításához nem elég a fogkefe
Egy másik nagyon gyakori tévhit, hogy ha valaki naponta kétszer megmossa a fogát fogkefe segítségével, azzal már mindent megtett fogai tisztán tartásának érdekében. A fogak megfelelő ápolása ennél jóval összetettebb folyamat. Először is nem elég napi 2-szer fogat mosni, a legjobb lenne egyenesen minden étkezés után megtisztítani a fogakat, hiszen a lepedék képződését csak így tudjuk megakadályozni. Másrészt viszont az alapos tisztításhoz, ahhoz, hogy minden felületet elérjünk a fogkefén túl fogselyemre is szükség van. Fogselymet nemcsak időszakosan, hanem napi rendszerességgel használni kell. A tökéletes tisztításhoz használt antibakteriális szájvizet is, hogy csökkentsd a fogszuvasodást okozó baktériumok terjedésének kockázatát!
#3. A fogfehérítő fogkrémek tényleg használnak?
A fogfehérítő fogkrémektől nem szabad csodát várni! A boltokban megtalálható, televízióban oly sokszor reklámozott fogfehérítő fogkrémek maximum a felületi foltok ellen működnek. A felületi foltok a fog külső rétegén található külső elszíneződések, amit az olyan italok fogyasztása okoz, mint például a kávé, vagy a vörösbor. Az ilyen típusú fogkrémek nagyon alacsony koncentrációban tartalmaznak hidrogén-peroxidot 8ez szükséges a fehérítéshez), általában 1% és 1,5% között. Sajnos az alacsony koncentrációk nem fehérednek túl a felületen. Tehát ha mélyen foltok vannak a fog belsejében, nem fogsz észrevenni sok változást a fogkrém használata után. A megoldást a fogászatokon végzett mélyen ható fogfehérítő kezelések jelentik.
#4. A fogászati kezelések tényleg fájdalmasak?
Rengeteg mindenféle rémhír terjed azzal kapcsolatban, hogy a fogászati kezelések milyen veszélyesek. Még a legkisebbek is tudják: a fogorvostól félni kell! Noha még sosem voltak fogászaton. Az igazság azonban az, hogy a nem kezelt fogproblémák jóval fájdalmasabbak, mint bármilyen kezelése. A modern orvostudománynak köszönhetően a legtöbb fogászati kezelés kisebb kellemetlen érzésekkel átvészelhető, a fogimplantátum véleményeket olvasva kiderül, hogy tényleg nem kell még egy ilyen komoly beavatkozásnál sem fájdalomra számítani.
#5. Csak akkor kell fogorvoshoz fordulni, ha fájdalmat érzek?
A fentebb leírtakból is adja magát a helyzet: a fájó fog jobban fáj, mint bármelyik fogászati beavatkozás. érdemes tehát nemcsak akkor felkeresni a fogorvost, amikor a fájdalom már leviselhetetlen. Ha már a fogérzékenység szakaszában cselekszünk, rögtön jobban járunk, nagyobb eséllyel menthető meg a fog. A legjobb azonban, ha évente részt veszünk általános kivizsgáláson, fogkőleszedésen, prevenciós kezelésen. Gondoltad volna, hogy a fogszuvasodás a felnőtt lakosság 90%-t érinti? Ráadásul kezdetben teljesen tünetmentesen? Ha nem szeretnéd, hogy fájdalmas vége legyen a problémádnak, cselekedj időben!