Egy építkezés mindig hatalmas költségkeretet igényel, és a döntések bizony nem egyszerűek. Amellett, hogy a várható költségek akár munka közben is megnövekedhetnek, sokunknak már a tervezéskor kompromisszumos megoldásokban kell gondolkodnunk, hogy valóban sikerüljön is befejezni álmaink házát.
Nem elég azonban az általános igényekre gondolnunk ilyenkor. Ha szeretnénk, hogy otthonunk hosszú távon is fenntartható, sőt, költséghatékony legyen, érdemes néhány dologba befektetni, amely később többszörösen visszahozza az árát! Ezekből gyűjtöttünk most össze néhányat.
A szigetelés nem játék: hamar visszahozza az árát
A falak és nyílászárók szigetelésének kialakítása költséges folyamat ugyan, azonban ezen semmiképp sem érdemes spórolni – hiszen hosszú távon sokszorosan visszahozza az árát a befektetés. Mindenképp legalább három rétegű ablakokkal és vastag szigeteléssel érdemes kalkulálni, amely később évről évre biztosítja, hogy kevesebbet kelljen fűtésszámlára, vagy éppen klímára költened.
Ne spórolj az ablakokon, üvegeken!
Nem elég, hogy az ablak háromrétegű, de a méretével kapcsolatban is álmodj nagyot! A nagy ablakok, üvegfalak, méretes teraszajtók mind jó befektetésnek bizonyulnak: ezek ugyanis rengeteg természetes fényt engednek majd be otthonodba, amely nem csak design szempontjából lesz fontos szempont, de a villanyszámlán is rengeteget takaríthatsz meg.
Az elektromos vezetékbe érdemes befektetni!
Ráadásul többet, mint amire most szükséged volna. Alapvető igazság, hogy minél több modern berendezéssel dolgozunk, annál több áramra van szükségünk. Egy átalakítás, főként ha az a kábelezést is érinti, a későbbiek során nem csak költséges, de nagyon koszos folyamat is – így ezt érdemes elkerülni.
Apropo, áram: ha már építkezel, nagyon gondold meg, hogy hova telepítesz konnektorokat! Ha már éltél régi házban, ahol egy szobába csak egy jutott belőle, pontosan tudod milyen kellemetlen mindig hosszabbítókkal bajlódni.
Kalkulálj a berendezéssel, már a tervezéskor
Nagyon sokat spórolhatsz a berendezés költségein, ha már az építtetés első fázisában, a tervezében kalkulálsz vele, hogy milyen bútorokat szeretnél később az otthonba. Hogy csak egy példát mondjunk: a konyhát érdemes olyan méretűre tervezni, hogy később a szabványos bútorok éppen kiadják a vágyott berendezést – így nem kell majd asztalosra költened.
Fektess megújuló energiaforrásokba!
Egy napelem telepítésével például rengeteget spórolhatsz! Érdemes az építkezés költségvetését úgy kialakítani, hogy ilyesmire mindenképp „maradjon”: hidd el, hosszú távon ez lesz a legjobb befektetésed még akkor is, ha esetleg most emiatt kicsit lejjebb kell adnod más igényekből.