Pozitívan hat a testre
A szaunázásnak van néhány igencsak pozitív hatása a testre. Mivel ez egy sokkterápia, beindítja a vérkeringést és az anyagcsere-folyamatokat. Emellett kondicionálja az ereket és rugalmasabbá teszi a kötőszöveteket is, ezáltal feszesíti a bőrt. Az izzadás beindulásával megkezdődik a méreganyagok kiürülése a szervezetből.
A melegben kitágulnak a pórusok, a mélyebben lévő szennyeződések is kitisztulnak. Ráadásul a hőségben fokozódik a szervezet endorfintermelése, úgyhogy még boldognak is érezzük magunkat. A rendszeres szauna használat edzi az immunrendszert, kiváló megelőző módszer.
Amire figyelni kell
Gyakori szauna használat esetén figyelni kell, hogy a forróság igencsak kiszárítja a hajat, ezért érdemes egy nedves törölközőbe csavarni a fejet, de legalábbis nedves hajjal bemenni.
Az is nagyon fontos, hogy egészségesen használja mindenki a szaunát. Lehet hallani a mende-mondát, hogy például nátha esetén segít a szauna – de ez nem igaz. Abban az esetben segít, ha már szinte teljesen felgyógyult valaki, ekkor egy kicsit tud dobni az állapotán.
Láz esetén pedig szigorúan tilos! Ilyenkor a szív is és a szervezet egésze is sokkal nagyobb igénybevételnek van kitéve – ezért is emelkedik meg a testhő -, és ha ilyenkor megy valaki szaunázni, akkor könnyen megeshet, hogy a szíve nem fogja tovább bírni.
Miért jobb a kültéri szauna?
Ha van rá lehetőség, megfelelő méretű udvar áll rendelkezésre, akkor érdemes a kültéri szauna építés mellett dönteni. Sokféle anyag áll rendelkezésre, lehet klasszikus vagy modern. A kertben felállított szaunának az az óriási előnye (feltéve, ha szép a kertre nyíló kilátás), hogy páratlan élmény a meleg szaunából gyönyörködni a téli kert látványában.
Baráti esték
A barátokkal is meg lehet osztani ezt az élményt; nincs is jobb annál, mint közösen élvezni a szauna nyújtotta élményt a téli udvar közepén, miközben alkalom nyílik minden apró-cseprő dolog alapos kitárgyalására.