Mitől következhet be fogszuvasodás?
A lyuaks fogak létrejöttében a legfőbb ludas a nem megfelelő szájhigiénia. A fogszuvasodás elsődleges kiváltói ugyanis a szénhidrátok, savak, ételmaradékok, túl gyakori étkezések. Ezek közös játéka együtt hozhatja létre a lyukas fogakat, ha nem figyelünk kellően fogaink védelmére.
Hogyan előzhető meg a fogszuvasodás?
Az első és egyik legfontosabb, hogy igyekezzünk étkezéseinket a főétkezésekre szorítani. Ugyanis ha túl gyakran eszünk, akkor az étkezések után szánk magas pH-ja nem tud megfelelően visszaállni, így fogaink folyamatosan savas környezetben lesznek, amely kedvez a fogszuvasodásnak. Ugyanígy segíthet az étkezések utáni (naponta legalább kétszeri) fogmosás is, amivel azonban érdemes legalább fél órát várnunk az étkezéseket követően, hogy ne roncsoljuk fogainkat.
Hogyan történik a fogszuvasodás kezelése?
A fogszuvasodás kezelése elsősorban konzerváló kezelésekkel történik. Ennek során kitisztítják a szuvasodás által keletkezett fogüreget, majd betömik azt. A fog csak azon esetekben kerül eltávolításra, ha a sérülés már olyan előrehaladott mértékű, hogy a fogkorona már nem újra felépíthető.
Miért érdemes kezelni a fogszuvasodást?
Természetesen azon túl, hogy a lyukas fog borzasztóan tud fájni, a kezeletlen sérülés egyéb károkat is okozhat a szájban. A fogfájás akkor jelentkezik, ha a szuvasodás befelé terjed tovább és a fogideget károsítja, míg kifelé terjedve a fogíny gyulladásához vezethet. Mindkettő következménye a fogak elvesztése lehet.