Ha kritizálnak: így fordítsd előnyödre a megfogalmazott kritikát

Főoldal > Ha kritizálnak... Így fordíthatod javadra a megfogalmazott szavakat

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ha kritizálnak... Így fordíthatod javadra a megfogalmazott szavakat


2020/05/27
CZs

Amikor valaki azt mondja: “beszélnünk kell”, már tudod, hogy valami nincs rendben, valami rossz vagy kellemetlen hír következik. Teljesen mindegy, hogy a párodtól, a főnöködtől vagy a munkatársaidtól hallod, biztosan nem tölt el jó érzéssel. Ettől függetlenül meg kell értened, hogy a saját magadról kapott visszajelzés elengedhetetlen ahhoz, hogy fejlődhess.

 

Kritika kezelése

Miért nem bírjuk a kritikát?

Oké-oké, az igazi maximalisták mindig jobbak akarnak lenni ma, mint amilyenek tegnap voltak, de azért nem titok az sem, hogy a kritika senkinek sem esik jól. Még akkor sem, ha fel tudod fogni és meg tudod érteni, hogy a javadat szolgálja, hiszen mégis valami olyasmi a tartalma, ami veled kapcsolatban rossz. Felmerül a kérdés: miért tartunk ennyire attól, hogy valami problémája van velünk a másiknak? Hogy megfogalmaz valamit, amivel kapcsolatban elégedetlen? Nos, akár hiszed, akár nem, az idegtudomány választ tudni adni erre. Az agyunk – az életben maradásért való küzdelem miatt – hevesen reagál a negatív dolgokra, vagyis védekezik. Éppen ez az ősi ösztön ébred fel bennünk, amikor valaki kritikát fogalmaz meg velünk szemben, tegye azt olyan, akit szívből szeretünk, vagy olyan, akinek a véleménye legkevésbé sem érdekel minket.

 



A kritika tehát nem jó érzés, de sokszor munkába járni sem az, aztán mégis örülünk, amikor az összegyűjtött pénzünkből el tudunk menni nyaralni, vagy egy szép új bútort vehetünk a házba. A kritikát nagyszerűen előnyödre fordíthatod, ha megpróbálod tudatosan kezelni azt. 

 

Az építő jellegű kritika elengedhetetlen

Erre a michigani egyetem kutatói is rávilágítottak, akik szerint a megfelelő mennyiségű és minőségű (tehát építő) kritika elengedhetetlen ahhoz, hogy egy csapat jól működjön, és fontos a pozitív élmények megszerzéséhez is. A kutatásaik során egyébként azt is kiderítették, hogy egy-egy negatív megjegyzés vagy kritika megfogalmazása után 5-6 pozitív észrevételre van szükség, hogy helyreálljon a rend. Ezt nem árt észben tartanod, hiszen biztos vagyok benne, hogy esetenként te is fogalmazol meg kritikákat másokkal szemben. 

 

Hogyan fogadd a kritikát?

Először is muszáj átgondolnod, hogy pontosan ki is fogalmazta meg azt. Ha egy olyan ismerősöd, aki egyébként is állandóan furkálódik, nem is ismer igazán, és nem is ápoltok túl jó viszonyt, akkor – bár érdemes magadban emésztened egy kicsit -, nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítanod neki. Ha egy hozzád közel álló, egy szeretted, vagy a párod illet kellemetlen szavakkal, azokat érdemes alaposan átgondolni. Az sem mindegy, hogy milyen szituációban kritizál a másik, hisen egy heves helyzetben hajlamosak vagyunk olyan szavakkal dobálózni, amit nem is igazán veszünk komolyan. A harmadik dolog, amire figyelmet kell fordítanod az annak a kiderítése, hogy vajon milyen érzelmeket él át a másik, amikor azt a dolgot tapasztalja veled kapcsolatban, amit megkritizált. Így rájöhetsz, hogy valójában a párod nem tart semmirekellőnek csak azért, mert soha nem mosogatsz el, csak jelezni próbálja, hogy több segítségre lenne szüksége a háztartásban.

 

Hogyan fogalmazz meg helyesen egy kritikát?

Az sem igazán kellemes helyzet, ha nekünk kell megfogalmaznunk egy negatív gondolatot valakivel kapcsolatban. Ezt sem könnyű úgy kivitelezni, hogy az ne tűnjön támadásnak. Éppen ezért az alábbi 3 ponton érdemes végigmenni a gondolatok megfogalmazásakor (amik egyébként szorosan kapcsolódnak a fentebb leírtakhoz):

 

Mi az okod?

Azért készülsz valakit kritizálni, mert szörnyű napod van, és minden felidegesít, vagy azért, mert úgy érzed, folyamatosan kellemetlen helyzetbe kerülsz a másik egy cselekedete miatt? Ha az előbb, akkor vegyél egy nagy levegőt, és tartsd inkább magadban a véleményed. Soha ne fogalmazz meg kritikát dügösen, méregből!

 

Soha ne támadj

Soha ne az adott személyt minősítsd, hanem a cselekedeteire tegyél megjegyzést. Próbáld elkerülni az olyan megfogalmazásokat, mint az ” azért, mert ilyen vagy”. Így a kritika inkább visszajelzés, mintsem bántó szó.

 

Egyszerre csak egyet

Soha ne ess abba a hibába, hogy egyszerre minden negatív gondolatodat rázúdítod a másikra. Egyszerre egy kritikus megjegyzést adj, ezt tudja a másik tényleg feldolgozni.




Önbizalom Siker



Legfrissebb cikkek


Környezettudatos vállalkozás: zöldtetők és zöldfalak
A zöldtetők és zöldfalak köré remek vállalkozást lehet építeni, hiszen egyre nagyobb az igény a fenntartható építészeti megoldásokra, és ezek az ökológiai szolgáltatások hosszú távon is jövedelmezőek lehetnek. Az ilyen vállalkozás nemcsak a környezettudatos szemléletű ügyfeleket szólíthatja meg, hanem azokat az ingatlantulajdonosokat is, akik szeretnék növelni épületük értékét, energiahatékonyságát és esztétikai értékét.  
Konferencia a Balaton szívében: A legjobb szállodák és élmények
A Balaton, Magyarország legnagyobb tava, nemcsak a természet csodáiról híres, hanem kiváló helyszínt is biztosít konferenciák és vállalati események számára. A régióban található szállodák nemcsak modern konferenciatermekkel, hanem wellness szolgáltatásokkal is várják a látogatókat, ami ideálissá teszi őket a munka és a pihenés egyensúlyának megteremtésére.
Gamifikáció és verseny alapú csapatépítés: a játékos motiváció forradalma
A csapatépítés területe az utóbbi években izgalmas átalakuláson megy keresztül. A hagyományos, sokszor statikus csapatépítő gyakorlatokat felváltják a dinamikus, verseny alapú és gamifikált megoldások. Ez a tendencia egyre elterjedtebbé válik világszerte, különösen, ahogy a technológiai újítások egyre nagyobb szerepet játszanak a munkahelyi kapcsolatok erősítésében. De miért válik egyre fontosabbá a játékosítás a csapatépítésben, és hogyan fokozza a csapatok teljesítményét?
Hírek, érdekességek és újdonságok, amikről nem akarsz lemaradni

Az információ hatalom, az idő pénz! Miért maradnál le a legfrissebb információkról és újdonságokról? Rövid híreinkkel és részletes cikkeinkkel és útmutatóinkkal segítünk, hogy naprakész lehess!

Hozzásegítünk a sikerhez

Mit csinálnak a sikeres emberek? Hogyan veheted át a szokásaidat, és fejlesztheted a tulajdonságaidat és képességeidet? Miben rejlik a siker? Cikkeinkkel hozzásegítünk a sikeres élethez, legyen szó az üzleti vagy magánéletről.

Elkalauzolunk az üzleti világba

Hogyan lépkedhetsz feljebb a ranglétrán? Mi kell egy saját vállalkozás beindításához és sikeréhez? Hogyan növelheted bevételeidet, hogyan lehetsz jobb tárgyalópartner? Keresd cikkeink között a választ kérdéseidre!

Tippeket adunk egészséghez, életmódhoz

Hogyan hozd ki magadból a legtöbbet? Hogyan légy kirobbanó formában? Hogyan fejleszd kitartásodat, önbizalmadat vagy éppen türelmedet? Életmódról és egészségről szóló szakmai cikekkel várunk, amikkel egy új élet útjára léphetsz!

Kitekintő

Tudósítunk minden újdonságról, hírről és aktualitásról az üzleti élet, az önfejlesztés, az életmód és egészség területeiről, hogy biztosan naprakész lehess! Térj vissza hozzánk rendszeresen, hogy soha ne maradj le!